p1
 

Pilates

 
PİLATES NEDİR?

Pilates yönteminin temeli eski Yunan felsefesinden gelen akıl ve vücut birlikteliğidir. Doğunun akıl-vücut-ruh teorilerinin batının biyomekanik, motor öğrenme ve core stabilizasyon teorileri ile birleşiminden temel almıştır. 20. yüzyıl başlarında Almanya'da Joseph Pilates tarafından geliştirilmiştir. Mental çaba gerektiren, kontrollü bir hızda yapılan pilates egzersizleri özel kasların aktivasyonu, hareketin kalitesi, kararlılık ve hareketin kontrolü üzerinde odaklanır. Mat pilates ve reformer (aletli) pilates olmak üzere çeşitleri vardır.

Pilates Prensipleri ve Önemi Nelerdir?
Joseph Pilatesin özel olarak metodu için ilkelere yazmamış olmasına rağmen, sistemin temeli olarak kabul edilen prensipleri vardır.

Solunum
Joseph Pilatesin kabul ettiği gibi, vücudun, zihnin ve ruhun yapısı olarak gösterilebilir.

Konsantrasyon
Vücudun duruşuna ve egzersizin doğru duruşunu ve durumunu elde etmeye konsantre olunur. Seans sırasında zihinsel konsantrasyon sağlanmaya çalışılır.

Merkez
Her insanın kendi kişisel ağırlık merkezi farklı bir şekilde yapılanmıştır. Ağırlık merkezinin açık bir şekilde uzandığı yer egzersizin nasıl hissettirdiğini ve başarmanın zor veya kolay olacağını etkiler. Merkez ayrıca bütün hareketlerden ortaya çıkardığı sonsuz enerji dengesi anlamındadır

Kontrol
Kontrol, yapılan hareketin uygulama düzeni olarak kabul edilir. Yüksek bir kontrol seviyesi; sıklıkla az ve daha küçük hatalar, tam hiza, daha iyi koordinasyon, daha iyi denge ve birden çok girişimden fazla egzersizi yapabilme yeteneği, daha az çaba harcama ve gereksiz kas gerginliğinden kaçınmayı getirir.

Kesinlik
Kesinlik Pilatesi diğer birçok egzersiz sisteminden ayırt eder. Kesinlik hareketin tam olarak uygulandığı biçim olarak tanımlanır.

Akıcı Hareket
Hareketin kesilmeden, düzgün bir şekilde yapılması olarak tanımlanır. Akıcı hareket, hareketin derin anlaşılmasını, kas hareket ve uygun zamanlamasının kesin iş birliğini gerektirir.

Pilates Egzersizlerinin Yararları Nelerdir?
Pilates egzersizleri ile kasların güçlendirilmesi, esneklik ve dayanıklılığı arttırmak, dengeyi geliştirmek, postürü geliştirmek ve düzeltmek sağlanabilir.

Doğru nefes teknikleri ile kan dolaşımı desteklenir ve böylelikle duygudurum üzerinde olumlu etkiler sağlanır.

Pilates Egzersizlerini Özellikleri Nelerdir?
Pilates, izometrik, eksentrik ve konsentrik kas kontraksiyonu içeren çoklu kas sinerjilerinden oluşmaktadır. Lumbopelvik stabilizasyon, kararlılık, omurganın segmental mobilizasyonu, omuz, dirsek, kalça, diz, ayak bileği mobilizasyonu ve stabilitesi, koordinasyon ve dengenin üzerinde durmaktadır.

Pilates, Hangi Rahatsızlıklarda Kullanılabilir?
Tüm yaştaki bireyler için, hamilelik veya travma sonrasında, aynı zamanda elit sporcu ve dansçılarda kullanmak için modifiye edilmiştir. Rehabilitasyon programlarında başlangıç seviyesi için kuvvetlendirme amaçlı kullanılabilir. Hastanede yatan hastalarda mobilite, jimnastikçilerde aktivite gelişimi, esneklik gelişim üzerinde faydası olur.

Peki Pilates mi Klinik Pilates mi?
Pilates duruş, denge, kontrol, güç, esneklik ve nefes alma üzerine odaklanan bir fiziksel egzersiz şeklidir. Klinik pilates kişileştirilmiş bir programdır. Son yıllarda daha fazla olmak üzere rehabilitasyon programlarında yer alır. Standart pilates uygulamalarında bulunmayan klinik değerlendirme önemlidir. Sorunun tam olarak ne olduğu ve buna yönelik yapılacak egzersizlerin belirlenmesi klinik pilatesin en önemli aşamasıdır.

Klinik Pilates, derin stabilize edici kasların yeniden toplanması ve ayrıca duruş, kuvvet ve esnekliğin geliştirilmesine odaklanan kanıta dayalı egzersiz sistemidir. Klinik Pilates dengeyi geliştirir, performansı artırabilir, ağrıyı azaltır, yaralanmaya özgüdür ve rehabilitasyonda kullanım için verimli ve güvenlidir. Kas iskelet sisteminde oluşabilecek rahatsızlıkları önlemek veya oluşmuş rahatsızlıkları tedavi etmek ve desteklemek amacıyla uygulanır.

 
 
p2
 
 
 
p3
 
 
 
 
Fizyoterapistin yapacağı değerlendirmeler sonucunda bireye özgü bir şekilde hazırlanan egzersizleri içermektedir.
Sadece programı hazırlanması değil seans boyunca fizyoterapist bireye eşlik etmektedir. Hem hastayı denetlemekte hem de rehberlik etmektedir.

Klinik pilatesin yararları ;

Kas kuvvetini arttırır,
Esnekliği arttırır,
Yaralanmaları önler,
Rehabilitasyona yardımcı olur,
Solunum kontrolü gelişir,
Denge ve koordinasyon gelişir.
Tercihiniz pilates mi yoksa klinik pilates mi diye düşündüğünüzde, uzun süredir devam eden bel ağrılarınız var ise klinik pilates sizin için en iyi yol gösterici olacaktır.
Klinik Pilates egzersizlerinin kronik ağrı, skolyoz tedavisi, osteoartrit (kireçlenme) tedavisi, fibromiyalji (yumuşak doku romatizması), osteoporoz (kemik erimesi) vb. gibi hastalıklarda kullanılabilir.
"Klinik pilates bireye özgüdür."