kapak
 

Graston Tekniği Terapisi

 
Graston tekniği, yaralanmış dokuyu ve fasyal kısıtlamaları etkili bir şekilde tespit etmeyi sağlar. En iyi hareket yelpazesini koruyabilmeyi amaçlar. Farklı kas yapıları için spesifik enstrümanlar tarafından uygulanır. Yumuşak doku mobilizasyonunun kanıta dayalı ve yenilikçi bir yöntemidir.

Uygulama, germe ve kuvvetlendirme egzersizleri ile desteklenir. Herhangi bir ilaç içermeyen bu uygulamada vücudun kendi kendini iyileştirme mekanizmasından yararlanılır. Bilinçli yapılan mikro doku hasarları ile doku iyileşme süreci başlatılır.

Graston Tekniği bir uygulayıcının sorunlu dokuyu derinden ele geçirmesine, ancak bir hastanın ağrı toleransına duyarlı olmasını sağlar. Aletler etkilenen alanın üzerine bastırıldığında, skar dokusunu parçalamaya ve fasiyanın kısıtlamalarına yardımcı olurlar. Zamanla, bu işlem yapışmış lifleri açar veya ortadan kaldırabilir, hareket aralığını geri kazandırır ve ağrıyı ortadan kaldırabilir. Graston Tekniğinin amacı ve ideal sonucu yumuşak doku hasarınızı sağlıklı bir şekilde çalışan dokuya dönüştürmeye yardımcı olmaktır.

Genellikle hastanın durumuna bağlı olmakla birlikte, Graston Tekniği genellikle dört ila beş hafta boyunca haftada bir ila iki tedaviyi içerir. Çoğu hasta, üçüncü veya dördüncü tedavi oturumuyla olumlu bir yanıt almaktadır.

Graston Tekniği, kuru iğneleme ve akupunktur gibi alet yardımlı manuel terapi tekniği olarak düşünülebilir ve bunların hepsi günümüzde popülerlik kazanmış durumlardır.

Graston Tekniği ile öncelikle kan dolaşımı artarılır ve iyileşme hızı artırılır. Kasın anatomik yapısının dışında şekillenmesini engellenir. Yumuşak dokudaki skarlarını çözerek ağrıyı azaltmaktadır. Ağrısız aralıkta fonksiyonel aktivitenin kalitesinin artmasını sağlar. Geçirilmiş operasyon, travma sonucu azalmış ya da bozulmuş kas yapısını fonksiyonel hale getirir. Fonksiyonel aktiviteyi limitleyen kas kısalıklarını minimuma indirip maksimum kas kontraksiyonu yani kasılmasını elde eder. Fasya dokusundaki dizilimin düzenmesini sağlar.

 
 
graston tekniği