f1
 

Fonksiyonel Egzersizler

 
Fonksiyonel egzersiz nedir?

Günlük hayatta yapılan hareketlerin egzersize uyarlanmış hali olarak düşünülebilir. Aynı anda iki ya da daha fazla eklemli hareketlerdir. Fizyoterapide, özellikle tedavilerde, terapötik veya önleyici bir amaç için önemli olan bir tekniktir.

Çok sayıda bilimsel çalışma, fizyoterapi tedavisinin bir parçası olarak, iyi tasarlanmış ve düzgün bir şekilde gerçekleştirilen aktif terapi programının rehabilitasyondaki etkinliğini göstermiştir. Kronik bel problemlerinde, aktif terapötik egzersiz, orta ve uzun vadede en etkili olduğu kanıtlanmış tedavidir.

İnsan vücudunun hareket potansiyelini korumaya ve günlük hayattaki performansını artırmaya yönelik egzersizlerdir.

Fonksiyonel antrenman aynı anda çok çeşitli kas gruplarına yönelik egzersizlerle bedeninizde genel bir güçlenme sağlar.

En basit hareketleri dahi yapabilmek için farklı kas gruplarını senkronize olarak çalıştırmak.

Egzersizler boyunca siz farkında olsanız da olmasanız da hareketler doğal akışında yapılır ve küçük büyük bütün kasların doğru oranda, doğru sırayla çalışması sağlanır.

Normal egzersiz yaparken kaslarınızı birbirinden izole olarak çalıştırdığınızda vücudunuzdaki kas simetrisini kaybetme ihtimaliniz yüksektir. Fonksiyonel antrenman sayesinde bu ihtimal azalır.

Ayrıca atletik performans veya genel fiziksel performansı geliştirmek için; Kuvvet, Güç, Dayanıklılık, Esneklik, Hız, Çabukluk, Denge ve Koordinasyon özelliklerini geliştirmeye yönelik çeşitli olanaklar sağlar.

Kardiyovasküler sistemi iyileştirir, patoloji riskini azaltır ve dolaşımını arttırır.

Sinir sistemini olumlu yönde etkileyerek koordinasyon, kas tonusu ve ağrıyı iyileştirir.

Kas yapılarının - kemikler, kaslar, eklemler, tendonlar ve bağlar - işleyişini ve elastikiyetini artırmada yardımcı olur. Egzersiz, manuel terapi ile elde edilen etkilerin korunmasına yardımcı olur.

Stres, depresyon, uyku kalitesini arttırır ve yorgunluğu azaltır. Egzersizin performansı, aynı zamanda ruh halini iyileştirmeye katkıda bulunan analjezik maddelerin (opioidler, serotonin ve endorfinler) salınmasını desteklemektedir.
Son olarak da egzersizlerin kişinin seviyesine uygun olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Egzersiz önemlidir;

Hastanın rehabilitasyon sürecinde aktif fonksiyonel egzersizle güçlenmesi, iyileşmelerinde pek çok fayda sağlayacağı için çok önemlidir.
Egzersizi günlük yaşantıya dahil etmek hayati önem taşır.
Düzenli bir fiziksel aktivite programı yaşam tarzımızın bir parçası olmalıdır. Etkiler hemen olmasa da, tutarlılık, en iyi sonucu elde etmek ve nüksü önlemek için kilit bir unsur olacaktır.
Kısacası, fonksiyonel terapötik egzersiz yaşam kalitemizi geliştirmemize yardımcı olacaktır.

 
 
f2
 
 
 
f3
 
 
 
f4