kapak
 

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

 
FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON NEDİR?

Fizik tedavi ve rehabilitasyon kas iskelet sisteminde doğuştan var olan ya da sonradan gelişen hastalıklar üzerinde yoğunlaşan bir tıp alanı olarak tanımlanıyor. Birçok hastalık ve rahatsızlıkta etkin bir tedavi metodudur. Hareket sistemi bozuklukları başta olmak üzere çoğu sağlık sorunuyla ilgili kanıta dayalı uygulamalar ile özel teknikler kullanılarak hasta bireylerin değerlendirme, tedavi ve takipleri yapılır. Hareket sistemindeki aksamaların günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkisine odaklanan bu uygulamalar kişinin yaşam kalitesini artırmaya yönelik yaklaşımlar içeriyor. Fiziksel ajan adı verilen ısı, elektrik, ses dalgaları ve ışık gibi modalitelerin tedavi amacıyla insan vücuduna uygulanması fizik tedavi ve rehabilitasyon alanındaki uygulamaların sadece bir bölümünü oluşturuyor.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon tıbbın birçok alanında bazen tedavinin en önemli bölümünü oluştururken bazense diğer tedavilere ek olarak destekleyici rol üstlenir. Örneğin; nörolojik rehabilitasyon kapsamında felç tedavisi ya da diğer bir deyişle inme tedavisi gibi nörolojik rahatsızlıklarda (ms, parkinson, cerebral palsy, spina bifida) en önemli rol fizyoterapi ve rehabilitasyon sürecindedir.

Nörolojik rehabilitasyon dışında, ortopedik, pediatrik, geriatrik, kardiyo-pulmoner ve sporcu rehabilitasyonu gibi alt dallara da ayrılmıştır. Hatta yoğun bakımda bile fizyoterapi uygulanabilmektedir. Ayrıca cerrahi öncesi ve sonrası da rehabilitasyon uygulamaları; tedavinin başarı oranını arttırırken, hastanede kalış sürelerini de kısaltmaktadır. Tüm bu rehabilitasyon alt dalları hakkında daha detaylı bilgi verebilirdik ancak konunun uzamasına ve amacının dışına çıkmasına sebep olacaktır. Dilerseniz bu alt başlıklar hakkında FİZYOROYAL iletişim sayfasından detaylı bilgi alabilirsiniz. Birçok önemli bilgi direkt olarak fizyoterapistlerin kaleme aldığı makaleler ile blog bölümünde yer alıyor. Ek olarak; evde fizyoterapi hizmeti ihtiyacınız için de özel fizyoterapist üyesi bulunmakta. Profilleri inceleyip kolaylıkla randevu alabilirsiniz.

 
fizik tedavi